Екскурсія в Фонді Президентів України

06 червня 2018 р. відбулася екскурсія для студентів та співробітників КПІ ім. Ігоря Сікорського в Фонді Президентів України при Національній бібліотеці України ім. В. І. Вернадського. ЇЇ відвідали волонтери Студентської Соціальної Служби КПІ ім. Ігоря Сікорського – студенти ПБФ та ФБМІ у якості заохочення за свою волонтерську діяльність у соціальних проектах вишу та бажаючі співробітники Університету – соціальні педагоги 4, 7, 11, 13 та 14 гуртожитків Студмістечка та методист 2-ї категорії Студентської Соціальної Служби КПІ ім. Ігоря Сікорського.

На екскурсії КПІшники дізналися, що документний фонд Фонду Президентів України поділяється на бібліотечний, архівний фонди та колекцію «Подарунки президентам України».

Саме бібліотечний фонд (обсяг фонду 6 678 прим. книг) складається з двох колекцій:

«Інститут президентства» (поч. ХХ ст. – 2010 р.) – документні матеріали, які відображають державну, суспільно-політичну діяльність, життя та творчість президентів України та іноземних держав, матеріали про досвід функціонування інституту президентства, довідкові видання, енциклопедії, словники, що можуть стати в нагоді під час роботи з виданнями, а також видання на електронних носіях інформації. До колекції належать також видання зі вступним словом або вітанням президентів України безпосередньо цьому виданню або з нагоди події, якій присвячено видання. Особливе місце посідають видання виступів та промов президентів України. Окремо слід зазначити місце в фонді авторських видань президентів України Л.М. Кравчука, Л.Д. Кучми, В.А. Ющенка, В.Ф. Януковича. Найдавнішими виданнями колекції є роботи М. C. Грушевського 1905–1921 рр. (31 прим.).

Видання з дарчими написами (70-ті рр. ХХ ст. – 2010 р.) визначальною ознакою для формування колекції є наявність дарчого напису або автографу, зробленого:

• на ім’я Президента України від: 1) вітчизняних адресатів, а саме: державних та політичних діячів, діячів культури та спорту, науковців, істориків та правознавців, а також пересічних громадян; 2) зарубіжних адресатів, зокрема, президентів інших держав, глав держав, відомих діячів політики, культури, науки, представників української діаспори, пересічних громадян і т.д.;
  • на ім’я осіб, причетних до виконання Президентом України його державних обов’язків (Глави Адміністрації Президента України і т.д.);
  • Фонду Президентів України від президентів України та презентовані Фонду.

Документи колекції видань з дарчими написами є універсальними за своєю тематикою.

Архівний фонд (1992 – 2010 рр.) (обсяг фонду 750 справ) – спеціальне колекційне зібрання документів на всіх видах носіїв інформації (паперові, машинозчитувані, кіно-, фото-, фоно-, відеодокументи) з особистих архівів Президентів України, що перебували у їхній приватній власності (і не входять до номенклатури справ державного архіву Президентів України) та інших осіб, до повноважень яких належить допомога Президентам України у виконанні їх державних обов’язків.

До складу архівного фонду увійшли документи, отримані від Адміністрації Президента України, поздоровчі документи – листи, листівки, телеграми, вітальні адреси тощо, надіслані президентам України закордонними та вітчизняними кореспондентами з нагоди міжнародних, державних свят України та особистих подій в житті президента; звернення до Президента України громадян з найважливіших життєвих проблем і відгуки на їх вирішення тощо. За складом документи згруповані в архівні справи (листи, листівки та телеграми), вітальні адреси, документи на електронних носіях (CD та DVD), відеокасети, аудіокасети, грамплатівки та фотоальбоми, фотопозитиви та фотонегативи.

Найцікавішою для КПІшників, авжеш, видалася колекція «Подарунки президентам України» (обсяг фонду близько 1500 документів) – документи, пов’язані з життям та діяльністю президентів України, інших державних високопосадовців. Серед експонатів різноманітні твори мистецтва, як, наприклад: предмети народних промислів (вишиванки, дерев’яні скриньки, килими, вази, посуд тощо), музичні інструменти, декоративна зброя (шаблі, мечі, булави тощо), картини (виконані різними техніками на полотні, шовку, папірусі, з використанням каміння, гаптовані тощо), предмети одягу (мантії, національний одяг тощо), макети військової техніки, почесні нагороди та відзнаки президентів України, скульптури та нумізматичні експонати тощо.

Дана колекція є не просто зібранням документів, а свого роду об’ємною панорамою діяльності найвищих керівників України. Серед експонатів у Фонді представлені подарунки президентам України з різних куточків світу: США, Великобританія, Італія, Іспанія, Аргентина, Литва, Естонія, Польща, Грузія, Казахстан, Таджикистан, країни Азії та Далекого Сходу тощо. Зазвичай у якості подарунку виступають предмети, що найбільшою мірою виражають національний колорит країни, або ж є символами міст, організацій, установ і т.п.